3D modelování a 3D tisk

Kroužek 3D tisku probíhá vždy ve středu od 15:00 do 17:00 hod.3D tiskárny – technologie o které v posledních letech často slyšíme, ale málokdo opravdu ví, co se za tímto pojmem opravdu ukrývá. Řeknu vám tedy alespoň tolik – 3D tiskárna dokáže vyrobit téměř cokoliv, od jednoduché hračky, až po součástky do automobilů. Potíž je ale v tom, že tyto předměty musí někdo nejprve vytvořit – a to je právě úkolem studentů našeho kroužku 3D modelování na Gymnáziu Pacov. Zde se každý týden schází studenti šestých až devátých tříd, aby se postupně naučili základům zacházení s modelovacím programem a osvojili si moderní postupy modelování. Díky nim si jsou brzy schopni vytvořit model čehokoliv, co je jen napadne. Takový model je poté naučíme připravit pro tisk na samotné tiskárně, a během několika lekcí budou moci odejít domů s jejich výtvorem, který dříve tvořili na své obrazovce, ve fyzické podobě.

S rozvojem technologií se stávají 3D tiskárny stále dostupnějšími a užitečnějšími. Proto se již nyní otevírají možnosti kariéry v této oblasti. Ať si ale naši studenti ponechají 3D modelování jen jako koníček, využijí ho v jejich kariérní cestě, nebo o něj úplně ztratí zájem, prostorová představivost, kreativita, preciznost a soustředěnost, kterým se u nás naučí, rozhodně nejsou k zahození.

Matěj Lemberk – vedoucí kroužku 3D modelování, Gymnázium Pacov

3D tisk je výroba nového objektu aditivním způsobem (materiál se přidává po vrstvách) .

Ny Gymnáziu Pacov používáme tiskárnu Prusa i3 MK3, která pracuje technologií FDM. Jedná se o nejrozšířenější technologii ve světě 3D tisku. FDM tiskárna po vrstvách nanáší roztavený termoplast vytékající z trysky.

To top