Za vůní sýrů, parfémů a benzínu

Dnes je to právě týden, kdy 46 studentů našeho gymnázia vyrazilo na cestu na jih Francie. Autobus nás dovezl do oblasti ProvenceAlpesCôte d’Azur a ta daleká cesta stála za to.

Prošli jsme spoustu malebných měst a vesniček (Avignon, Marseille, Port Grimaud, Saint Tropez, Moustiers), nechali se okouzlit krásou zdejší krajiny v národním parku Calanques, kaňonu Verdon a na jezeře Sainte-Croix, navštívili jednoho z mnoha zdejších výrobců parfémů v Grasse a dýchali stejný vzduch s filmovými hvězdami, které tou dobou pobývaly na filmovém festivalu v Cannes. Čtyři dny jsme byli v zajetí vůní, které se linou z místních pekáren, restaurací a parfumérií. Poslední zastávkou pak bylo Monako, kde jsme týden před závodem formule 1 měli možnost projít připravenou trať, obdivovat luxusní vozy a dokonce se vykoupat v moři.

Každý z nás si domů dovezl alespoň kousek Francie – ať už lahodné sýry, voňavá mýdla, luxusní parfémy nebo nějaký suvenýr na památku. Provence a Azurové pobřeží mají svým turistům stále co nabídnout. Je to místo, kam se určitě mnozí z nás rádi znovu podívají. Vive la France! 🙂

Mgr. Markéta Palátová

Pont du Gard
Marseille
NP Calanques
Monako
Monako
To top