V Podcestném mlýně podporují snahu klientů vymanit se z jejich závislosti

Studenti kvarty měli ve středu 22. listopadu možnost navštívit terapeutickou komunitu Podcestný mlýn. Tento komplex, poskytující pobytové sociální služby, se nachází poblíž Dačic a momentálně se v něm léčí něco kolem dvacítky lidí závislých na nealkoholových drogách.

Uvítali nás tam dva klienti, Kuba a Honza, kteří nás provedli celým areálem komunity, vysvětlili nám jednotlivé fáze léčení a odpovídali na všemožné dotazy, které jim studenti pokládali a které se týkaly jak chodu této prospěšné organizace, tak osobních příběhů obou průvodců.

Většinu času jsme strávili v samotném „srdci“ komunity, v podkrovní místnosti zvané „kaple“, kde se klienti pravidelně scházejí na komunitních terapiích.

Detaily z cesty obou klientů mapující jejich pád na dno a postupnou snahu zařadit se zpátky do fungující společnosti, které tu zazněly, byly velice působivé, všechny v nás zanechaly hluboké dojmy. Víme, že bohužel ne všem se podaří ze závislosti vyléčit, ale přesto bychom jim přáli úspěšnou resocializaci a návrat k smysluplnému životu.

Mgr. Leona Stejskalová

To top