Terapeutická komunita

Ve středu 15. dubna vyrazili studenti sexty na exkurzi do terapeutické komunity Podcestný Mlýn.  Nachází se v obci Kostelní Vydří u Dačic a je to místo, kde se lidé závislí na nealkoholových drogách (většinou na pervitinu a heroinu) snaží vrátit zpět do běžného života bez drog.

Po hodině a půl adrenalinové jízdy autobusem po klikatých a záplatovaných silničkách plných výmolů jsme byli na místě.  Po našem příjezdu se nás ujali dva klienti, Roman a Lukáš, kteří nás provedli po celém statku. Prohlédli jsme si velkou část usedlosti a kluci nám cestou popisovali jejich denní režim.  Po prohlídce jsme se odebrali do „kaple“, což je velká místnost v domě, kde se klienti a terapeuti scházejí ke společným sezením. Tam nám Roman s Lukášem vyprávěli své příběhy. Poté byl čas na naše dotazy.

Společné diskuse se zúčastnil i pan Ladislav Holub, vedoucí terapeutické komunity. Vysvětlil nám, jak jejich komunita funguje. Celá terapie je založená na dobrovolnosti – vyléčit se může jen ten, kdo opravdu sám chce. Pan Holub nám popsal, jak probíhají fáze, kterými si musí každý z klientů projít, aby byl schopen vrátit se zpět do „normálního světa“.

Návštěva komunity pro nás byla zajímavou zkušeností. Myslím, že jsme všichni odjížděli se smíšenými pocity, ale hlavně s velkým uvědoměním, že drogy opravdu nejsou tou nejlepší variantou, jak řešit problémy.

Veronika Čížková, sexta    

To top