Tyson, rodilý mluvčí

Vždy dobře naladěný, vždy se širokým úsměvem, často si prozpěvující nějakou píseň… to je Tyson! Díky zřizovateli se naše škola mohla zařadit mezi vzdělávací instituce, kde výuku cizího jazyka doplňuje rodilý mluvčí. Tyson Levans dochází na pacovské gymnázium od února. Setkat se tu s ním můžete vždy ve středu, kdy vede výuku v nejstarších ročnících, tzn. sextě, septimě a oktávě.

Novému kolegovi jsme položili několik otázek, abychom se o něm dozvěděli více.

Tysone, období dětství a dospívání jsi strávil ve své rodné zemi, v Guyaně, pak několik let v Anglii a nedávno ses usadil se svou rodinou v České republice. Do jaké míry se životy v těchto zemích liší?

Nejprve bych rád řekl, že je pro mne velkou poctou a výhodou mít příležitost žít ve třech krásných zemích. Guyana je tropická země Jižní Ameriky, je to místo, kde jsem chodil do školy, kde jsem studoval a kde jsem dospěl v muže. V Anglii jsem pokračoval ve studiích a nastartoval svou profesní dráhu. V Anglii se žije velmi rychle, hlavně v Londýně, kde jsem bydlel se svou rodinou. Pokud zde chcete žít, musíte být schopný se rychle přizpůsobit a rychle se učit, protože žijete “bok po boku” se zbytkem světa, musíte mu stačit. Londýn je metropolitní město. Já jsem se zde seznámil se svou manželkou a založil rodinu. Je velmi obtížné srovnávat tyto tři země, protože každá z nich mi nabídla všechno, co jsem v životě potřeboval, a udělala ze mne člověka, jakým jsem dnes.

Jak obtížné je žít v zemi, kde se nemluví anglicky? Jak se ti daří zvládat jazykovou bariéru?

Nedokážu ani vyjádřit, jak šťastný v současné době jsem, že žiju v České republice. Zvládnout jazyk a porozumět kultuře je trochu výzva, ale já jsem připraven ji přijmout.

Čeho si v naší zemi vážíš? Z čeho máš radost?

Do České republiky jsem přijel poprvé s rodinou asi před sedmi lety na dovolenou. Velmi brzy nám došlo, že je to úžasná, klidná a kultivovaná země, že je to prostředí, kde bychom chtěli žít a vychovávat děti.

Máš hodně zkušeností s vyučováním. Co tě nejvíce baví na tvé práci?

Učení je můj život a moje vášeň. Je úžasné, když můžete sdílet své vědomosti, znalosti a chápání s lidmi, kteří představují budoucnost. A já opravdu věřím, že děti jsou naše budoucnost. Dobře je naučit a nechat je určit si svou cestu, o to tu běží.

Předpokládám, že máš hodně práce, protože rodilí mluvčí jsou velmi žádaní. Co rád děláš ve svém volném čase?

Jsem asi největší tenisový fanoušek všech dob. Když mám volno, udělám si čas na to, abych si mohl zahrát tu úžasnou hru, které se říká tenis. Kromě toho si jdu také občas zaběhat.

Děkujeme Tysonovi za rozhovor a přejeme mu, aby se mu na naší škole líbilo a aby ho učení bavilo stejně tak jako doposud.

IMG_7290

IMG_7278

IMG_7287

To top