Beseda s Nelly Guttmannovou, dcerou posledního pacovského rabína

Nelly Guttmannová

dcera posledního pacovského rabína

——————————————————————————————–

,,Mám dvě srdce, jedno v Izraeli a to druhé tady.”

V pátek dne 9.6.2017 naši školu navštívila Nelly Prezmah roz. Guttmannová, dcera posledního pacovského rabína. Veřejnost mohla tohoto vzácného hosta slyšet už předchozí večer v zámeckém sále.

Zhruba 90 posluchačů a štáb francouzské televize Arte se namačkal do školního klubu našeho gymnázia. Místnost praskala ve švech a atmosféra houstla očekáváním. Paní Nelly nás překvapila svou vitalitou, vynikající češtinou místy plynule přicházející do hebrejštiny a také velkou chutí vyprávět nám svůj poutavý a zároveň dojemný příběh. Přiblížila nám dobu, jak jí z učebnice neznáme. Detailně nám vyprávěla o pobytech v terezínském ghettu, koncentračním táboře Bergen Belsen a pobytu v pracovním táboře v Hamburku. Studenti měli možnost vstoupit do diskuze. Na poslední otázku paní Nelly odpověděla: ,, všichni jsme lidé, někdo je žid, někdo nevěřící, někdo katolík, ale všichni jsme lidé a tak bychom se měli také k sobě chovat.” Následoval vřelý potlesk.

Tento zážitek v nás ještě dlouho dozníval. Jsme rádi, že jsme se mohli dozvědět o historii pacovských židů. Jsme poctěni, že paní Nelly otevřela své srdce i nám.

by Lucie Smolková

DSC_0150

DSC_0153

DSC_0155

DSC_0157

DSC_0158

DSC_0162

To top