3 dny, 3 státy, 3 metropole

Dnes je to přesně týden, kdy skupina 48 studentů našeho gymnázia vyrazila na další poznávací zájezd. A nejednalo se o klasický katalogový výlet, nýbrž o na míru šitý zájezd, jehož součástí bylo seznámení se s některými orgány Evropské unie. Díky němu měli studenti možnost poznat během tří dnů tři země a tři metropole.

První den jsme strávili ve francouzském Štrasburku. Po krátké prohlídce historického centra města následoval přesun do čtvrti, kde se nacházejí významné mezinárodní instituce: Rada Evropy, Evropský soud pro lidská práva a budova Evropského parlamentu. A právě zde jsme absolvovali naši první prohlídku. Byla vedena v angličtině a během ní jsme se seznámili nejen s budovou Evropského parlamentu, ale při návštěvě jednacího sálu také s prací europoslanců. Poté jsme se přesunuli zpět do centra a dokončili prohlídku těch nejvýznamnějších památek města.

Druhý den jsme projeli Lucemburskem a dorazili do dalšího cíle naší cesty: Bruselu, hlavního města Belgie. Sídlí tu nejen NATO, nejvýznamnější mezinárodní vojenská organizace, ale také několik institucí Evropské unie – Evropská komise, Evropská rada a Rada EU. A to je důvod, proč se někdy Bruselu přezdívá „hlavní město Evropy“. Naše první kroky směřovaly do budovy Evropské komise, kde jsme se setkali s panem Tychtlem, který zde pracuje a který nás přivítal v návštěvnickém centru, aby si s námi popovídal o jeho práci. Poté jsme se vydali na prohlídku tohoto krásného města. Ač vydatně zkropeni deštěm, město nás uchvátilo a určitě stálo za to.

Třetí den už byl tou pomyslnou „třešničkou na dortu“. Přejeli jsme totiž hranice a podívali se do Amsterdamu, hlavního města Nizozemí. Začali jsme projížďkou lodí po slavných grachtech (vodních kanálech), prohlédli si amsterdamská „top“, nakoupili suvenýry a vyrazili na cestu domů.

Obtěžkáni suvenýry z cesty v podobě francouzského vína, belgických pralinek, holandských sýrů a tulipánů jsme ve čtvrtek ráno dorazili zpět ke škole. A nejen to. Doufám, že si s sebou studenti odnesli také spoustu zajímavých informací a že se jednou do těchto krásných měst rádi vrátí.

Mgr. Markéta Palátová

Evropský parlament, Štrasburk
Evropský parlament, Štrasburk
Štrasburk
Evropská komise, Brusel
Amsterdam
Amsterdam
To top